Затоки. «ЗВІДКИ ПРИЙШОВ БУГАЗ» (Історичний нарис – продовження 2)
![Затоки. «ЗВІДКИ ПРИЙШОВ БУГАЗ» (Історичний нарис – продовження 2)](https://images-moreleto.s3.amazonaws.com/cache/91/ca/91cae4caad574b27e5996f72316ce5a3.jpg)
Затоки. «ЗВІДКИ ПРИЙШОВ БУГАЗ» (Історичний нарис – продовження 2)
Автор Неллі Шатохіна. Затока – курорт Затока – історичний погляд. Це цікаво!...
«Слово, близьке топоніму Бугаз за звучанням, з'явилося у північно-західному Причорномор'ї дуже давно. Воно вже мешкало тут, коли наприкінці XV століття, 1484 року, армія Османської імперії завоювала наш край. При здачі фортеці, відомої нам сьогодні, як Білгород-Дністровська фортеця, «… вийшли 12 священиків і в дорогоцінній скриньці передали 10 ключів від фортеці… та ключ від фортеці Богаз – Конман…».
Що це за фортеця, де вона була? Поки що можна лише обережно припустити, що Богаз – Конманом турки називали фортецю, побудовану у гирлі Дніпра ще 1421 року за наказом литовського князя Вітовта.
Підставою для цього припущення є карта венеціанського картографа та мандрівника Фра Мауро, складена через 38 років після побудови фортеці у 1459 році. Цікаво, що на карті фортеця позначена як Inocastro, а майже навпроти неї на острові – ми бачимо фортецю без назви. Що хотів сказати нам картограф своїм Ino – загадка. Те, що місто більше не належить генуезцям і має інше ім'я?
Що означало слово «богаз»? Якщо заглянути у дуже віддалений період історії, то там bogaz означав єдність. Якимось те «єдність» співвідносилося з нашим Богаз-конманом – найбільша таємниця Дністровського пересипу сьогодні.
Як перекласти цей давній топонім? У сучасних турецьких словниках слова «конман» немає, а слово «богаз» у перекладі турецької означає «протока, горло, ковтка».
У наших краях це слово набуло іншого звучання: «Бугаз». Сталося це у XVIII столітті, який відомий численними російсько-турецькими війнами, великими та малими. Три з них визнані офіційними. Ось у документах третьої війни (1787 – 1791 рр.) і можна зустріти слово «Бугаз» - так називали три протоки: у Криму, на Дністрі та на Дунаї.
Опубліковані документи тих воєн дають можливість стверджувати, що першою людиною, яка згадала наш Буга, був адмірал Йосип Де-Рібас, командувач морських сил російської армії. 4 жовтня 1789 року він направив у селище Каторга, де стояли козацькі полки Малого, Порохні та Білого, припис: «… Після отримання цього маєте ви прямувати до Бугаза, для переправи на правий бік Дністра, де вже від пана судді та кавалера Головатого вбрані …»
З документів ясно, що Бугаз був своєрідним орієнтиром для моря, що йдуть на Аккерман. - Саме тут запалювали «великі розкладені вогні…», щоб ніхто не збився зі шляху».
Курорт Затока друга лінія від моря - дивимося бази та готелі.
Далі буде…
Читайте так же
-
Південь Одещини - Курортне та Приморське
Південь Одещини. Ця дорога веде до Курортного та Приморського. Навколо така краса. Ось уже на обрії видно море...
Подробнее -
ВИ НЕ ПОВІРЕТЕ? ЖУРНАЛІСТИ КИЄВА ЗНОВУ ХОЧУТЬ ЗНІМАТИ ЗАТОКУ!
Не говоритиму за всі регіони країни, але в Одеському все ще пам'ятають про ролика про курортну, вірніше, розбиту без туристів затоку. Такі слова були «забиті» у заголовок травневого ролика ТСН. І тепер ті, хто збиралися приїхати і відпочити біля моря, запитують не про погоду, а про обстріли, руїни та спустошеність... Столичні тележурналісти знову почали цікавитися Затокою, вірніше, як і хто готується до сезону. М'яко натякають на запрошення. Один із готельєрів курорту відмовився від візиту журналістів, посилаючись, що вже один ролик відзняли — досі прийти не можемо (!?).
Подробнее -
РЕПОРТАЖ ІЗ ЗМІСЛОМ «У ЗТОЦІ ВСЕ ПРОПАЛО!»
І знову ролик про Затоку, зауважте, видали його напередодні літа – 31 травня 2024 року. Звичайно, будуть дивитись і прислухатися, адже всі ми так скучили за літом, морем і засмагою. Мета ролика ясна із заголовка «Курортна Затока – без туристів і розбита! А Бессарабія – у блокпостах! Ексклюзив ТСН! Мовляв, забудьте про Затоку, та мовчать про Одесу. Про неї мабуть у наступному ролику та з іншим акцентом.
Подробнее