Один із найстаріших краєзнавчих музеїв України - Білгород-Дністровському
Один із найстаріших краєзнавчих музеїв України - Білгород-Дністровському
Один із найстаріших краєзнавчих музеїв України - Білгород-Дністровському
Краєзнавчий музей поряд із курортом Затока. Це один із найстаріших музеїв Придністров'я, учасник міжнародних виставок в Італії та Швейцарії. Колекція музею заснована у 20-30 роках XX століття як археологічна. В даний час музейний запас становить понад 63 тисячі предметів основного фонду.
Восени 1940 року Постановою Раднаркому УРСР було відкрито краєзнавчий музей, до зборів якого додатково увійшли й приватні колекції мешканців міста – В.П. Пушкарьова, П.А. Ангелова, С.Г. Цибержинського, братів Окулічів і Чаплінських.
Своєрідність історії нашого краю наклала свій відбиток на розвиток музею. У роки Великої Вітчизняної війни музей було розграбовано і разом із науковою документацією вивезено окупаційними військами. Лише незначну частину експонатів повернули з Румунії.
Після війни музей був розташований у центрі міста, в особняку (вул. Пушкіна, 19) купця першої гільдії М. Феміліді, де й перебуває нині.
Сьогодні у музеї 9 залів загальною площею 355 кв. м, виставкова зала, експозиція Природа краю. В окремому особняку знаходиться відділ етнографії народів Придністров'я.
Експозиція музею побудована за тематично хронологічним принципом, і розкриває історію краю з давніх-давен.
Найяскравіші експонати з археологічної колекції: мармурова скульптура бика IV ст. до нашої ери; скляний кубок провінційно-римської культури; комплекс матеріалів могильника Черняхівської культури; художня турецька кераміка XV-XVI ст. Колекція регулярно поповнюється матеріалами Білгород – Тирської археологічної експедиції.
У колекції нумізмату особливе місце посідають монети античного міста Тіра, східні та західноєвропейські монети епохи середньовіччя, пам'ятні медалі ХІХ століття.
Викликає інтерес колекція ручної вогнепальної та холодної зброї ХVII – XX століть вітчизняного та іноземного виробництва, рукописні документи з історії іноземної колонізації краю першої половини XIX століття.
Експозиція музею часто змінюється завдяки тому, що у 1982 році було відкрито виставкову залу, в якій експонуються роботи художників різних регіонів країн ближнього та далекого зарубіжжя. І як результат такого плідного співробітництва у фондах музею зберігається понад 350 робіт, подарованих музею художниками.
1990 року був відкритий відділ Етнографія народів Придністров'я. У 4-х залах експозиції широко представлені різноманітні рушники та килимові вироби, національний одяг, меблі, предмети побуту багатонаціонального населення одного із самобутніх регіонів Одещини – Бессарабії.
Адреса музею: вул. Пушкіна, 19, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, Україна